Vloženo: 05.05.2020 8:22
Květen je, jak všichni dobře víme, měsícem lásky, která živí naše srdce. Je velice důležité pěstovat v sobě láskyplnou energii a předávat ji bezpodmínečně dál. Mateřská láska je bezpodmínečná. Můžeme k ní dospět i jinak, především překonáním vlastního ega. Jemné srdce anáhaty je místem sdílení. Cítíme potřebu dávat to, co nám dává smysl, bez očekávání jakékoliv návratnosti.
Oslabení srdce (nedostatkem nebo přebytkem energie) se na fyzické úrovni projevuje arytmií, dušností, otoky, hormonálními poruchami, nízkým nebo naopak vysokým krevním tlakem, potížemi se spánkem a usínáním, bolestmi šíje a hlavy, pocením, návaly horka, neklidem i maniodepresí. Na duševní rovině je to žárlivost, extrémní chuť na sex či naprostý nezájem, hyperaktivní jednání, workoholismus, impulsivnost, hyperaktivita či vyčerpanost, ztráta energie a únava.
Srdce je sídlem naší mysli. Citem i rozumem (vivéka - rozlišování) je dobré oddělit dobré od zlého. Prodlouženou drahou našeho srdce jsou ruce. Hmat jako smysl a dotek jako projev citu. Dopřejmesi v této době masáž dráhy srdce od hrudní kosti až po své paže některým z následujících olejů a vyhněme se tak jeho nerovnováze. Stačí 1-2 kapky daného éterického oleje do lžíce rostlinného oleje (např. bio mandlový, olivový, meruňkový).
Srdeční onemocnění připadá z 95% na muže a jen z 5% na ženy. Důvodem je hrudní dech, který mají ženy lépe zvládnutý. Z jógy můžeme zařadit pozici Ryby (Matsja-ásana) pro podporu hrudního dechu. Tato pozice má velmi dobrý vliv jak na srdce tak i na naše plíce. Upravuje vysoký krevní tlak a posiluje srdeční sval. Vhodnou pranájama technikou je rytmický dech 4:4, 6:6, 8:8.
Další tipy a inspiraci, jak svému srdci a nejen jemu v květnu prospět, mám pro vás přichystané živě na lekcích aroma jógy či aroma YIN yogy.